top of page
  • Writer's pictureItai Straus

מערכת החיסון - איך לעזור לעצמנו בתקופת הקורונה ובכלל

Updated: May 9, 2020


הקדמה

זה קצת ארוך אז לקצרי הסבלנות או הזמן אפשר לדלג על ההקדמה, אם כי מומלץ לקרוא גם אותה.

חשוב להבין שהגוף שלנו מורכב ממערכות, איברים, תאים, מולקולות ואטומים והכל בתנועה ושינוי מתמיד. אם תרצו נתון שיעיף לכם את הסכך אז חשבו על כך שהמרווחים בין החומרים המרכיבים אותנו גדולים מהחומרים עצמם.

בכל אטום האלקטרונים נעים, או לפי תאוריית הקוונטים, צצים ונעלמים ושוב צצים במקום אחר. בכל תא מתרחש תהליך "נשימה", תהליך ייצור אנרגיה, מנגנון סינון של חומרים, הגנה ושיקום התא וגם תהליך פליטת פסולת ושאריות.

כמו האטומים וכמו התאים המרכיבים את גופנו גם אנחנו בשינוי מתמיד. ישנו משל על אדם הטובל את רגלו בנחל ומוציא את הרגל ואז שוב טובל את רגלו. כשנשאל מדוע טבל פעמיים באותו נחל הוא השיב - אי אפשר לטבול באותו הנחל פעמיים. הנחל אינו אותו נחל הרי המים המשיכו לזרום ולכן מולקולות המים הן אחרות, אבל גם הרגל התובלת במים אינה אותה רגל והאדם אינו בדיוק אותו אדם. הכל משתנה כל הזמן. זה יכול להיות מאיים או מבלבל לחשוב על כך שאין דבר קבוע. מצד שני ההבנה הזו מביאה עמה אופטימיות גדולה וכוח לשנות.

נחזור לנושא - מערכת החיסון. הגוף שלנו עטוף בעור ועל העור מתקיימים מיליוני חיידקים "טובים" כדי להגן מפני חדירת פטוגנים או פסולת מבחוץ. מערכת העיכול שהינה מערכת סגורה דמוית צינור עם פתח כניסה ויציאה גם כן עטופה בשכבת הגנה חכמה ומלאה בחיידקים טובים. במעי יש אוכלוסיית חיידקים מאוד חשובה הנקראת "פלורה" המורכבת מחיידקים פרוביוטיים. הפלורה עוזרת לנו לפרק מזונות ולעכל או להתמיר רכיבי מזון לחומרים שהגוף יודע לנצל לבנייה, אנרגיה, הורמונים וגם חלק ניכר מתאי מערכת החיסון. אגב, הפלורה הזו משפיעה גם על היציאות שלנו, תחושות חוסר נוחות בבטן, נטייה לעלייה במשקל, העדפה של מזונות והיא גם משפיעה על מצב הרוח שלנו, ממש כך!

ברגע שאנחנו משתמשים בחומרים לא מתאימים הפוגעים בחיידקים הטובים על העור או במעי (חומרי ניקוי, אנטיביוטיקה, מזונות לא מתאימים וגם מצב רגשי רעיל) אנחנו פוגעים בחיידקים הטובים ולמעשה מסייעים לחיידקים "הרעים" להתרבות ולפגוע בגופנו.

החיידקים ה"רעים" יודעים להתרבות באופן עצמאי אך הוירוסים כמו שפעת וקורונה חודרים לתוך תא "בריא" ומצליחים לשכפל את עצמם בתוכו עד שהוא מתפוצץ ומפזר את כל הוירוסים המשוכפלים שתוקפים את התאים הסמוכים וכן הלאה. כמובן שאם התאים הבריאים שלנו יהיו חזקים הם יוכלו לעמוד ביתר שאת מול חדירת וירוסים שכאלו ולהאט את השכפול שלהם כך שמערכת החיסון שלנו תספיק לפעול בזמן לפני שיגיעו למסה קריטית (עומס פטוגני) ונחווה תופעות קשות.

מערכת החיסון שלנו פועלת בעיקר בצורה של זיהוי חומר "בלתי מזוהה" במערכת. ווירוסים חודרים לגופנו באופן קבוע ומשתכפלים בכל רגע בחיינו. תהליכים סרטניים קורים בגופנו באופן טבעי וקבוע. בגוף בריא ומאוזן מערכת החיסון מזהה בזמן את ההתרבות הבלתי מבוקרת של התאים המסוכנים ועוצרת אותם. ברגע שהגוף מזהה את הבעיה נשלחים תאים בולענים וקטלניים שעוצרים את המשך השכפול של התאים הללו.

כדי שמערכת החיסון תפעל כראוי ובכדי שנהנה מבריאות טובה צריך לשמור על איזון ב"משולש החיים". משולש החיים מורכב משלושה קודקודים: הזנה, תנועה ופינוי. כל תא בגופנו מקיים הזנה תנועה ופינוי. אם תרצו לשפר את יציבות משולש החיים שלכם נסו לבחון היכן אתם מול כל קודקוד.

הזנה: העדיפו מזון טבעי, לא מעובד, צבעוני, ללא סוכר, לא מטוגן, להמעיט בקמח ומוצרי חלב. שתיית מים מרובה. הזנה נפשית ורוחנית בנושאים מעניינים, מרגיעים, משרים ביטחון ואהבה. לנסות להימנע או לפחות להיות מודעים לרגשות קשים ורעילים. להרבות בחיוכים וצחוק, להתנדב, לעשות טוב.

תנועה: פעילות גופנית יומיומית, מהנה, עם חברה. הסוד הוא למצוא את הפעילות שגורמת לכם "להתמכר" וליהנות. חברה טובה ושותפים לדרך יסייעו לכם להתמיד. הכוונה ב"תנועה" היא גם תפיסתית, אידאולוגית והתנהגותית. או במילה פשוטה - לזרום. ככל שתהיו מוכנים לקבל שינויים או לפחות לחשוב על דרכים אחרות מעבר למה שמוכר וידוע לכם תיהנו מתנועה טובה יותר. שאלו את עצמכם - האם אני יכול להקשיב לדעה אחרת משלי מבלי להתווכח ולזעוף?

פינוי: במישור הגופני אנחנו רוצים לדאוג למערכות הפינוי שלנו לעבוד חלק וכל הזמן. לפחות יציאה אחת ביום, ללא עצירות או כאב אך גם ללא שלשול. להטיל את מימינו מספר פעמים כל יום. לנשום עמוק פנימה והחוצה, להקדיש לכך זמן ותשומת לב. במישור הנפשי והרוחני נרצה לדעת לשחרר מחשבות שלא מסייעות לנו, לשחרר קשרים שפוגעים בנו, לשחרר חפצים שאגרנו ללא צורך, ובקיצור לשחרר ולזרום.

או.קיי אבל מה בתכלס יכול לעזור לנו?

אז כדי לעזור לעצמנו אפשר לבחון מספר כיוונים: ויטמינים ומינרלים, צמחי מרפא, תנועה, מצב רגשי ותודעתי וסיוע לתהליכי הפינוי בגופנו.


ויטמינים ומינרלים - אפשר לצרוך באופן טבעי

ויטמין D - הוא למעשה הורמון המופק מכולסטרול הקיים באופן טבעי בגופנו. הגוף הגאוני שלנו יודע להמיר את הכולסטרול לויטמין D בחשיפת עורנו לשמש. ההמלצות שאני מכיר הן חשיפה יומית לשמש של כמה שיותר חלקי גוף לכ-20 דקות ללא חומרי הגנה בשעות הבוקר או אחר הצהרים כדי לא להשרף. ויטמין D קיים גם במזונות מהחי, בפטריות ובמזון מתועש שמוסיפים לו ויטמין D. קיימת בדיקת דם לבדיקת רמות הויטמין. אם יש מחסור יש להתייעץ עם איש מקצוע.

ויטמין C - אנחנו לא יודעים לייצר בגופנו את הויטמין הזה ולכן צריכתו חשובה מאוד! הוא מסייע לתהליכים חשובים בגופנו בין השאר תומך במערכת החיסון וגם מאזן את ההיסטמין (לכן טוב לאלרגיה). אפשר לקבל כמות נאותה של ויטמין C מפירות רבים אך המלכים של ויטמין C הם גמבה, קיווי ופקעות וורדים. זהו ויטמין שלא נשמר בגוף, הוא מפורק ומתפנה בשתן ולכן שימוש בתוסף ויטמין זה נחשב בטוח מאוד.

אבץ - אבץ חשוב מאוד למערכת החיסון. לגברים הוא חשוב גם למערכת הרבייה. הוא גם קשור לפעילות האינסולין ומגן על ה-DNA. ריכוז אבץ גבוה תמצאו בזרעי דלעת. אני אוהב זרעי דלעת כתוספת לסלט, יוגורט או דייסה. יש גם שמן זרעי דלעת (שנותן תוצאות מדהימות בטיפול בתולעי מעיים לילדים). האבץ קיים גם בבשר, פטריות, קטניות, ביצים ועוד.

מגנזיום - מינרל חשוב למערכת החיסון, למערכת השרירים והשלד וגם קשור לייצור חומצות גרעין ל-DNA. המגנזיום קיים במזונות רבים ביניהם ירקות ירוקים, קטניות, אגוזים, שקדים, דגנים מלאים, בננות, שוקולד מריר וגם מי השתייה שלנו.

ישנם ויטמינים ומינרלים רבים אחרים שאנו זקוקים להם כדי לשמור על בריאות טובה. בתזונה מודעת ונקייה נקבל את הרוב המוחלט. אם תחליטו להיעזר בתוספים יש תמיד להתייעץ עם איש מקצוע.

פרוביוטיקה - שם כללי לאוכלוסיית החיידקים ה"טובים" החיים במעי של כולנו. ככל שריכוזם גבוה הם חזקים יותר מול פולשים ופטוגנים ומסוגלים לעשות את עבודתם כראוי. אנחנו מכירים את הפרוביוטיקה מהמלצת הרופאים ליטול בזמן נטילת אנטיביוטיקה, אך נטילת פרוביוטיקה מסייעת גם בהפרעות עיכול, שיקום מערכת החיסון, איזון סטרס, מחלות דלקתיות ועוד. אפשר לקבל פרוביוטיקה באופן טבעי ממזונות מוחמצים ואפשר בתוסף.


צמחי מרפא - את הרוב אפשר לצרוך בחליטות ובמזון

אני כותב מניסיון אישי. אין בכך תחליף לייעוץ מקצועי ואישי.

ג'ינג'ר - מייבש נזלת, מחמם את הגוף וממריץ חיסון. הוא גם נוגד חמצון נהדר וטוב לספורטאים. מרגיע את מערכת העיכול ונהדר לגזים.

קינמון - מחמם ולא מייבש. נותן ארומה מתקתקה ותוספת נהדרת למאפים, דייסות ובישולים.

נענע, מרווה, לואיזה, לימונית - צמחי חליטות המצויים בכל גינה. מלאים בנוגדי חמצון, מרגיעים ונותנים תחליף בריא לשתיה חמה. הם גם נהדרים כתוספת למים קרים.

טימין - בעיקר כמיצוי - נהדר לשיעול וליחה. כתבלין ותוספת למזון עשיר בנוגדי חמצון ונותן פעולה עדינה של קיוח.

אכינצאה - נהדר להתחלה של תחושת שפעת וכל תחושת חולשה של אף-אוזן-גרון. משפעל מערכת חיסון ונוגד זיהום.

שמן אורגנו - מיצוי חזק מאוד. ארומטי מאוד וחריף. נהדר לכל מערכת אף-אוזן-גרון. נוגד זיהום חזק. טוב במצבים אקוטיים.

בכל נטילת צמח מרפא יש להתייעץ עם איש מקצוע.


תנועה - ידוע לכולם ועם זאת נזכיר ונבהיר

התנועה חשובה מאין כמותה. ממריצה מחזור דם, מגמישה ומחזקת את הלב וכלי הדם, משחררת אנדרופינים ומחזקת ומאזנת את מצב הרוח. התנועה ממריצה את פעילות העיכול, תומכת ומחזקת את הריאות. בתהליך ההזעה נפלטים רעלנים וכך גם בנשימה ובעיכול. התנועה שומרת על גופנו גמיש וחזק. הטבע שלנו הוא לנוע והרבה!


נשימה ותודעה

תהליך הנשימה הנו תהליך טבעי כל כך שלעיתים קל לנו להתעלם ממנו. אם נמקד את תשומת הלב בנשימה נוכל לחוש חיבור לתהליך החיים האוניברסלי שאנו רק חלק ממנו. במדיטציה הנשימה משמשת לעוגן למיקוד התודעה כחלק מהתרגול. יכולת למקד תשומת לב בנשימה ובתחושות העולות בכל רגע נתון מסייעת לנו לעמוד מול אתגרי החיים יציבים ומקבלים יותר. נשימה עמוקה ואיטית מרגיעה, נשימה מהירה וחדה מחממת ותומכת בפינוי רעלים. הנשימה אחראית על חמצון מחזור הדם, תנועת הסרעפת מעסה את מערכת העיכול. ריאות חזקות יתמכו בנו בפעילות גופנית מאומצת וגם יהיו עמידות יותר בזמן מחלה כגון שפעת.

תרגול תודעה נהדר אני מוצא במדיטציית תשומת לב. יש דרכים רבות לתרגול החוסן הנפשי, חמלה, קבלה, אהבה ושלווה. מיצאו לכם את הדרך שלכם והעזרו במורי דרך.


פינוי

ללא פינוי נחוש תקועים, גופנית ונפשית. כולנו חייבים להזיע מידי יום, להתפנות מידי יום, לנשום עמוק מידי יום ולהפנות תשומת לב למה עלינו לשחרר מידי יום. אם משהו מאלו לא קורה באופן קבוע אנחנו תקועים. מי שחש תקוע בתחום כזה או אחר אני ממליץ לו לפנות לעזרה. איכות החיים שלכם תעלה פלאים ברגע שההזנה, התנועה והפינוי יהיו מאוזנים.


מאחל לכולנו בריאות ושלווה
63 views0 comments

Comentarios


bottom of page