top of page
  • Writer's pictureItai Straus

מועדוני לחימה בתקופת הקורונה הם נכס לשימור


האדם הינו יצור משפחתי ושבטי

האדם הינו ייצור חברתי. כמו רוב מיני הקופים גם אנחנו שרדנו, התפתחנו, התחזקנו והתגלגלנו בגלובוס במשפחות ולהקות ומאוחר יותר בקהילות ומדינות.

אנחנו רוצים חברה, משוועים לתחושת שייכות, מחפשים קירבה והערכה מבני הזוג, מהמשפחה ומהחברים. בזמנים של שמחה או עצב נחפש שותפים לחלוק עמם את אשר על ליבנו. תמיד נשאף לחוש שותפות עם אנשים נוספים לערכים, לדרך, לאתגר, לפחד, להשקפות ואמונות. כאשר נגיע למקום חדש נחפש מהר מאוד מישהו מוכר. אנחנו הישראלים בכלל אלופים בזה.

החיים המודרניים והקדמה הטכנולוגית עם העולמות הווירטואליים וזמני החשיפה למסכים מנצנצים הביאו עמם ריחוק מהטבע שלנו. במשך מאות אלפי שנות אבולוציה שמרנו על קשר אמיתי וחי. המעבר לקשר וירטואלי שהתפתח בעיקר בעשור האחרון מרחיק אותנו מהצורך בקהילה ותחושת שייכות ומרפד אותנו בתחושה לכאורה אמיתית של קשרים וירטואליים, חברה וירטואלית ואפילו בחירת זהות עצמית וירטואלית, שלא תמיד זהה לזהות ולתחושות האמיתיות שלנו. כל זה עשוי להיות מבלבל, מתסכל ואף מעורר חרדה וניכור עצמי.

לעומת העולם החדש, המנצנץ והמתעתע ישנו עולם אחר, עולם ישן וטוב אליו נכנסים ברגע שמתחיל שיעור אומנות לחימה. הטלפון כבוי או שקט, הנעליים והתיק בצד, הלבוש אחר ותואם לאימון ולקבוצה, אנחנו מוקפים בגברים ונשים בגיל, גובה, משקל, גוון עור, השכלה ותעסוקה שונים זה מזה. יש דבר אחד המאחד את כולם והוא אומנות הלחימה והקוד האתי וההתנהגותי שהיא מסמלת עבורנו.

למשך השעה ומשהו הקרובה אנחנו מתמסרים לעולם הקסום הזה, ביחד.

אימון ג'יוג'יטסו ממוצע - אנשים נורמטיבים מנסים לחנוק זה את זה

אימון ג'יוג'יטסו ממוצע - מנסים לחנוק את החברים

אומנויות הלחימה – העצמה ידועה לכולם

זה לא סוד, כולם יודעים שאימון קבוע באומנויות לחימה תורם לאדם בכל תחום אפשרי: שיפור הכושר הגופני, חינוך למשמעת, העצמה, הגברת הביטחון העצמי, אמונה ביכולת להשגת מטרות, הצבה ועמידה ביעדים או בפשטות- שאיפה להיות אנשים טובים ושלווים יותר.

כשנכנסים לעולם של אומנויות הלחימה רוכשים שותפים לדרך לשנים ארוכות, לעיתים קרובות גם לכל החיים. מי ששירת ביחידה קרבית יכול אולי להבין את אחוות הלוחמים שנרקמת, רק שהפעם זה מתוך חופש מוחלט לבחור ורובנו עברנו דרך מאז והתבגרנו גם נפשית.

במימד הנפשי רוחני אפשר להקביל את האימון ואת המצב התודעתי בזמן האימונים ממש למדיטציה תוך כדי תנועה. כמו מעין טקס דתי עם פולחן קדוש שמטרתו שיפור עצמי.

במימד התכלס אתה מסתובב בעולם הרבה יותר חופשי ושליו כשאתה יודע שאת 99.9% מהאנושות אתה יכול לנטרל או סתם לחנוק תוך 20 שניות במידה ותידרש לכך.

אימוני הכושר הינם חלק בלתי נפרד משגרת האימונים של הלוחמים

אימוני כושר כחלק משגרת האימונים של הלוחמים

מועדון הלחימה כמרכז חברתי, נפשי ורוחני

אחד המוסדות ששמר ואיחד קהילות במהלך ההיסטוריה היה מרכז הפולחן הדתי. במוסד הזה נקשרו קשרים, עברו חדשות וסיפורים, התפלפלו בשאלות פילוסופיות, שמרו על מערכת חוקים ונכחו מורים או מתווכים בין כוחות עליונים לבין הקהילה.

לאדם החילוני המודרני, שלרוב מבקר בבית הכנסת פעם או פעמיים בשנה במקרה הטוב, חסר מקום המפגש המאחד הזה. מקום מפגש ללמוד בו, לחוש שייך, לחגוג או לקבל ליווי ברגעי משבר, להתפלסף, לקבל עצה נטולת אינטרס ולהתפתח.

מועדוני הלחימה מציעים את כל זה. יש חונכים, יש טקסים, יש שותפות ויש קהילה חזקה ומאוחדת.

מי שנכנס למועדון לחימה מרגיש שנכנס למשפחה. הוא יגלה קשר ועזרה ההדדית בין חברי הקהילה בתחומים שונים, קוד התנהגות מכבד ועוצמתי, רצון לתמוך בכולם ולצמוח יחד. באופן טבעי ההשפעה החיובית זולגת גם החוצה, אנשים עם מטרה טובה והתנהגות בטוחה ושלווה משפיעים על המעגלים החברתיים שלהם בכל מקום אליו הם מגיעים.

גורם נוסף שנגזר מאורח החיים המודרני וקשור למצב נפשי-גופני הוא המתח. מעבר לתחלואה ומוות, הסטרס הוא אחד הגורמים המרכזיים להתנהגות התמכרותית ו/או להתנהגות אלימה. מועדון הלחימה הוא מקום לפרוק מתח ואגרסיה מבלי לגרום נזק לאחרים או לאדם עצמו. זה המקום לבחון את יכולותינו הגופניות הכי קרוב לקרב אמיתי עם סיכון נמוך בהרבה להיפגע או לפגוע.

לא בכדי רוב אנשי הלחימה שאני מכיר הינם אנשים טובים יותר, רגועים יותר ובטוחים יותר.

המועדון שלי

אשתף בחלק מהדברים שקרו בשנים האחרונות במועדון שלי. אצלנו מתאמנים בעיקר בג'יוג'יטסו ברזילאי אך אני מתאר לי שבכל מועדון ובכל אומנות לחימה קורים דברים דומים.

הורים לילדים מספרים על כך שהילדים שלהם עשו קפיצות דרך משמעותיות בהתנהגות ובהתמודדות, התגברו על תקופות קשות ומשברים כגון בעיות ביצירת קשר, חרדות, ביישנות, וויסות רגשי ועוד. חלק מההורים מעידים שאפילו טיפול רגשי-נפשי לא הצליח להביא לתוצאות כל כך משמעותיות כמו תקופת האימון.

נתקלתי במתאמנים בוגרים שהתגברו על תקופות של חרדה, הפרעות שינה ותקופות של תקיעות בחייהם בעזרת האימונים. רבים מהמתאמנים מספרים על שיפור בריאותי וגופני מאז החלו להתאמן, ירידה במשקל, נשימה קלה יותר, כוח וגמישות גופנית ונפשית. חלקם מעיד על כך שהאימונים הופכים אותם לרגועים יותר גם במסגרת המשפחה והקריירה.

אם מישהי (או מישהו) לקראת הולדת ילד ראשון אפשר לסמוך על כך שיהיה מי שימסור להם כמעט כל דבר שיצטרכו. כשמישהו נעדר, חולה, בחופשה או פציעה הקהילה מתעניינת, מציעה עזרה, מדרבנת לחזור לאימונים. אם יש קושי שאחד המתאמנים משתף, תמיד יהיה מי שיקשיב וגם יציע עזרה.

אני יכול להעיד באופן אישי שקבלתי ליווי עורך דין בענייני חוזה שכירות, ייעוץ ותמיכה של אדריכל כשרציתי לשפץ את המועדון, עזרה בשמירה על ניקיון וכשירות המועדון, מילוי מקום בהדרכה ברגעים שנזקקתי וכמובן שקבלתי קהילה וחברים שתמיד ייחלתי לעצמי. לשתות יחד בירה, לצפות בסרט או באירוע קרבות ולחוש שותפות לדרך.

המשבר הנוכחי הציב אותי בעמדה מבלבלת ומתסכלת. מצד אחד אני רוצה להמשיך לעבוד כרגיל במה שאני אוהב לעשות וגם וזוכר שיש לי הוצאות קבועות די גבוהות, מצד שני המדינה סוגרת לי את הפעילות ואף גורם לא באמת נותן סיוע.

כמות המתאמנים שהתקשרו והביעו רצון להמשיך לשלם כרגיל רק כדי לשמור על ה"בית" לחזור אליו בתום המשבר הייתה גדולה. הורים רבים מחממים את ליבי כאשר מביעים הערכה על מאמציי לשמור על קשר וירטואלי עם הילדים. כמה שזה נשמע מוזר המשכתי לקבל פניות של מתעניינים להצטרף לאימונים במועדון גם בזמן שכולם סגורים בבית וגם זה נותן תקווה.

קבוצות הילדים - לומדים לחימה וכישורי חיים תוך משחק ותנועה

המצב הנוכחי משפיע קשות על מועדוני הלחימה

כאשר אדם בונה מועדון, לוקח על עצמו חוזה שכירות גדול, משפץ, קונה ציוד איכותי ועושה תכנית כלכלית לכמה שנים קדימה, ככל הנראה שאינו צופה את מה שקורה כעת. מעשרות קולגות שלי אני שומע דברים דומים. גם אני ספגתי עשרות אחוזים של הקפאות וביטולי מנויים, גם בעל הבית שלי לא רצה לשמוע על הפחתת השכירות (זכותו), גם ועד הבית של המבנה שלי לא הפחית בתשלום, המועצה שלי בינתיים לא הורידה לי שקל מתשלום הארנונה וכמובן שאת המיסים גבו ממני בשבוע הראשון של המשבר. אני ורוב מי שאני מכיר לא זכאים למענק או סיוע על פי הקריטריונים שנקבעו נכון להיום. אני מכיר כמה מאמנים בעלי מועדוני לחימה גדולים ומפוארים שלצערי הרב נכנסו לבורות עמוקים מאוד.

מעבר לאתגר הכלכלי, נתקלתי בקושי להעביר את האימונים במדיה הדיגיטלית. נדרשתי להתאים את האימונים לכך, להתאמן מול החניכים את כל האימונים לאורך כל זמן האימון, לאמן בזום, לאמן בפייסבוק לייב, לצלם ולערוך סרטים ליוטיוב שיאתגרו ויהיו זמינים בכל זמן. לצערי, עם כל הכבוד למאמץ שלי, לא כולם מוכנים או מסוגלים להתחבר למדיה הדיגיטלית וזה גם מובן, זה אכן אתגר רציני לשמור על קשר מבלי להיפגש פנים אל פנים. כמו כן, אין הנחיות ברורות מהמדינה לגבי חזרה לשגרה ואין תכנית מסודרת שתציין לוחות זמנים וצפי מתי חוזרים לפעילות מלאה וכיצד להיערך וזה מתסכל את כולנו.

קבוצת הנוער בימים של שיגרה

מה צריך לקרות בעתיד הקרוב למען החברה כולה?

מה שאני מאמין שצריך לקרות כמה שיותר מהר הוא חזרה לפעילות מלאה של מועדוני הלחימה.

ההתחלה כמובן תהיה מדורגת, עם הגבלות ופיקוח. אפשר להגביל את מספר המתאמנים בשיעור, אפשר לבקש מבני משפחה וחברים לא להמתין לספורטאים בלובי, אפשר לשמור על זוגות או שלשות קבועים לאימונים בשבועות הראשונים. כמובן שנמשיך לחטא בין אימון לאימון את המזרן וציוד האימון, נקפיד על מדידת חום ונחדד את נושא האחריות האישית של המתאמנים, ההורים והמאמנים לבריאות של כולנו.

המטרה שלנו היא לחזור למצב שהיה לפני הקורונה, הן כלכלית והן מבחינת מספר החניכים. כך נוכל לכסות את חובות התקופה של הסגר ובמקביל לתרום לחברה. המטרה של החברה הישראלית כולה היא לשוב לפעילות שוטפת של החינוך והתעסוקה בכדי לא להיקלע למיתון ועוני ובכדי לא לאבד את השפיות מהבידוד והחרדות. החזרת התפקוד של החוגים ובראשם אומנויות הלחימה יתמכו בכל מה שציינתי, העלאת המורל, השבת תחושת ביטחון של אדמה יציבה, בריאות נפשית וגופנית. אימון באומנויות לחימה תורם לחיזוק מערכת החיסון והפחתת סטרס, מחדד את החשיבה והריכוז, מעצים את הפרט והחברה, מעלה ביטחון עצמי ותורם לאורח חיים ערכי ובריא.

עד שנחזור לפעילות אני מציע לכל אחד מאיתנו לשמור על אימונים קבועים בבית של אירובי, כוח, קואורדינציה וזריזות. אפשר ומומלץ לגרור את כל המשפחה לאימון הביתי. זה זמן לשפר את האלמנטים החלשים יותר אצל כל אחד: כוח, כוח מתפרץ, גמישות, תנועה וזה גם זמן להחלים מפציעות ולהשקיע בשיקום. ממליץ לשמור על קשר עם חברים מהמועדון וגם עם המאמנים, הקהילה הזו לא תיעלם, היא תהיה שם עבורכם כמו תמיד. בואו נשמור על מרכזי הקהילות שלנו, על מרכזי פולחן הזיעה המשותפת, נשמור על עצמנו ועל הקהילה שלנו חזקה ובריאה כדי להמשיך ולעשות טוב.

אוס!

לסרטוני הדרכה ורעיונות לאימון ביתי לילדים ובוגרים מוזמנים לעקוב

יוטיוב:

https://www.youtube.com/channel/UCZXAqnqGQYFAyv-2ubI7Q_g?view_as=subscriber

פייסבוק:

https://www.facebook.com/greenrinos


182 views0 comments
bottom of page